Zynergy marketinq agentliyi və “Indigo Printing House”un birgə təşkilatçılığı, LIBRAFF kitab mağazalar şəbəkəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən hekayə müsabiqəsinin yekun tədbiri və mükafatlandırma mərasimi 28 fevral tarixində saat 11:00-da LIBRAFF-ın “Park Akademiya” filialında keçirilib.
Müsabiqə gənc yazarların yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması, onların daha geniş auditoriyaya təqdim edilməsi və ədəbi mühitdə tanınırlığının artırılması məqsədi daşıyıb. İştirakçılar hekayələrini “Təsadüfi görüş”, “Gələcəyə məktub” və “Yayın son günü” mövzuları üzrə təqdim ediblər.
Təqdim olunan hekayələr münsiflər heyəti tərəfindən mövzunun əhatəsi, süjet xəttinin maraqlılığı və dil-üslub xüsusiyyətləri meyarları üzrə qiymətləndirilib. Qiymətləndirmə hər bir meyar üzrə 10 bal olmaqla, ümumilikdə 30 ballıq şkala əsasında aparılıb. Münsiflər heyətində dosent, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası İctimai Birliyinin (ANAİB) İdarə Heyətinin sədri Şəmil Sadiq, Röyanə Cəfərquliyeva və Tərlan Abbasova Lətifova yer alıb.
Müsabiqədə iştirak edən qonaqlar İndigo Hekayə MÜsabiqəsindən görüntü
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, I yerin qalibi Samirə Əşrəf “Sonuncu yayın sonatası”, II yerin qalibi Məhəmməd Abbasov “Yaddaş”, III yerin qalibi Elnarə Rüstəmova isə “Parçalanmış Ayna” hekayəsi ilə müəyyənləşib. Qaliblər diplom və sertifikatlarla təltif olunmaqla yanaşı, Indigo Printing House-dən istədikləri çap məhsullarını əldə etmələri üçün kuponlarla mükafatlandırılıblar. Belə ki, I yerin qalibinə 500 AZN, II yerin qalibinə 300 AZN, III yerin qalibinə isə 200 AZN dəyərində kupon təqdim olunub.
1-ci yerin qalibi Samirə Əşrəf 2-ci yerin qalibi Məhəmməd Abbasov 3-cü yerin qalibi Elnarə Rüstəmova
Nəticələrə əsasən seçilmiş 26 hekayə “Seçilmiş hekayələr” kitabı adı altında çap olunub.
Yekun tədbirdə ədəbiyyat nümayəndələri, şair və yazıçılar, eləcə də qonaqlar iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Minəxanım Əkrəmqızı, Bəhiyyə Nağıyeva, Sevinc Rza, Aləmzər İlay və Aytəkin Mehmanqızı kimi ədəbiyyat təmsilçiləri də yer alıb. Onlar çıxışları zamanı yaradıcılıq təcrübələrini bölüşüb, gənc müəlliflərə tövsiyələr verib və şeirlər səsləndiriblər. Təşkilatçılar layihənin əsas hədəfinin gənc qələm sahiblərinin yaradıcılıq təşəbbüslərini stimullaşdırmaq, yazı mədəniyyətinin inkişafına töhfə vermək və yeni müəlliflərin tanıdılması üçün davamlı platforma formalaşdırmaq olduğunu bildiriblər.

Финальное мероприятие и церемония награждения победителей конкурса рассказов, организованного совместно маркетинговым агентством Zynergy и типографией Indigo Printing House при поддержке сети книжных магазинов LIBRAFF, состоялись 28 февраля в 11:00 в филиале LIBRAFF “Парк Академия”.
Цель конкурса заключалась в том, чтобы раскрыть творческий потенциал молодых писателей, познакомить их с более широкой аудиторией и повысить их признание в литературном сообществе. Участники представили свои рассказы на темы “Случайная встреча”, “Письмо в будущее” и “Последний день лета”.
Представленные рассказы оценивались жюри по критериям: широта тематики, интересность сюжета, а также языковые и стилистические особенности. Оценка проводилась по 30-балльной шкале, по 10 баллов за каждый критерий. В состав жюри вошли Шамиль Садик, доцент, доктор филологических наук, председатель правления Общественного союза Азербайджанской ассоциации издателей (АНАИБ), Рояна Джафаргулиева и Тарлан Аббасова Латифова.
Müsabiqədə iştirak edən qonaqlar İndigo Hekayə MÜsabiqəsindən görüntü
По результатам конкурса первое место заняла Самира Ашраф с рассказом “Последняя летняя соната”, второе место – Махаммад Аббасов с рассказом “Память”, а третье место – Эльнара Рустамова с рассказом “Разбитое зеркало”. Помимо вручения дипломов и сертификатов, победители также получили купоны на приобретение желаемой печатной продукции в типографии «Индиго». Так, победитель первого места получил купон на сумму 500 AZN, победитель второго места – на 300 AZN, а победитель третьего места – на 200 AZN.
1-ci yerin qalibi Samirə Əşrəf 2-ci yerin qalibi Məhəmməd Abbasov 3-cü yerin qalibi Elnarə Rüstəmova
По результатам отбора 26 рассказов были опубликованы под заголовком “Избранные рассказы”.
В заключительном мероприятии приняли участие представители литературы, поэты и писатели, а также гости. В рамках мероприятия выступили такие литературные деятели, как Минаханим Акрамгизи, член Союза писателей Азербайджана, Бахия Нагиева, Севинж Рза, Аламзар Илай и Айтекин Мехмангизи. В своих выступлениях они поделились творческим опытом, дали советы молодым авторам и прочитали стихи. Организаторы заявили, что главная цель проекта — стимулировать творческие инициативы молодых писателей, способствовать развитию литературной культуры и создать устойчивую платформу для продвижения новых авторов.